District 35 Toastmasters

Hall of Fame

2019 - 2020

Award Recipient Club / Area / Division
District Director's Award
Leading Voices Club #1138028
Division Director of the Year
Tom Carlson, DTM
Central Division
Area Director of the Year
Robin Cosgrove, VC5
Area C5
Toastmaster of fthe Year
Angela Graham, DTM

2018 - 2019

Award Recipient Club / Area / Division
District International Speech Contest Winner
Herman Noronha
Southwest Area Toastmasters 3982114
Top Club Website
Cream City Communicators 739100
Top Club Social Media
Allis Chalmers Club #189
District Director’s Award
Cream City Communicators Club #739100
Division Director of the Year
Teri McGregor, VC1
Eastern Division
Area Director of the Year
David Gagliano, ACS, ALB
Area F1
Toastmaster of the Year
Judy Bauer, DTM
T Award
Tom Carlson, DTM
Kurzer Prospecting Award
Tom Carlson, DTM
Presidential Citation
Andy Little, DTM, PID
Presidential Citation
Jim Kohli, DTM, PID (through District 57)

2017 - 2018

Award Recipient Club / Area / Division
District International Speech Contest Winner
Adam Stoll
Racine Club 481
Top Club Newsletter
Allis Chalmers Toastmasters Club 189
Top Club Website (tie)
Cream City Communicators 739100
Top Club Social Media
Speak TV Media Masters Toastmasters Club 1498402
District Director’s Award
Love of Laughter 1227778
Division Director of the Year
Kelly Huttelmaier, ACB, ALB
Division B
Area Director of the Year
Angela Graham, ACG, ALB
Area W1
Toastmaster of the Year
Theresa Flynn, DTM

2016 - 2017

Award Recipient Club / Area / Division
District International Speech Contest Winner
David Letkiewicz
North Shore Badgers Toastmasters
Top Club Newsletter
Thriving Communicators 1845206
Top Club Website (tie)
Cream City Communicators 739100
Uptowner Toastmaster Club 1159
Top Club Social Media
Cream City Communicators 739100
District Director’s Award
Kenosha Toastmasters 1293995
Division Director of the Year
Theresa Flynn, DTM
Division D
Area Director of the Year
Angela Graham, ACG, ALB
F1
Toastmaster of the Year
Kris Pool, DTM
T Award
Thomas McFarlin, DTM
Kurzer Prospecting Award
Laura Croft, DTM

2015 - 2016

Award Recipient Club / Area / Division
District International Speech Contest Winner
David Letkiewicz
North Shore Badgers Toastmasters
Top Club Newsletter
Waukesha Toastmasters 1173
Top Club Website (tie)
Cream City Communicators 739100
Top Club Social Media
Cream City Communicators 739100
District Director’s Award
Chippewa Valley Toastmasters 6173
Division Director of the Year
Julia Boss, ACS/ALB
Metro Division
Area Director of the Year
Theresa Flynn, ACB/ALB
S4
Toastmaster of the Year
Nancy McCulley, ACB/ALB
T Award
Jeff Ebel, DTM
Kurzer Prospecting Award
Kathy Shine, DTM

2014 - 2015

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Therese Miller, ACS/ALB
S2
District International Speech Contest Winner
Michael Frohna
North Shore Badgers Toastmasters
Division Governor of the Year
Barbara Weisenberger, DTM
Northern Division
Governor's Award
Reedsburg Club 2780
Kurzer Prospecting Award
Kris Pool
T Award
Charlie Stevens, ATM/CL
Toastmaster of the Year
Keith Cumiskey, DTM
Top Club Newsletter
Becky Schmidt
Keynoters Club 3390
Top Club Website
Menomonee Falls Club 1188276

2013 - 2014

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Barbara Weisenberger
N2
District International Speech Contest Winner
Jim Homan
Brookfield Toastmasters
Division Governor of the Year
Cindy Laatsch, CC
Metro Division
Governor's Award
Oconomowoc Club 834
Kurzer Prospecting Award
Jerry Ward, DTM
Reedsburg Club 2780
T Award
Judy Bauer, DTM
Toastmaster of the Year
Joe Dutkiewicz, DTM
Top Club Newsletter
Juliet Kosarzycki
Manitalkers
Top Club Website
Kathy Shine, DTM
Cream City Communicators Toastmasters

2012 - 2013

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Lisa Bosquez, ACS, ALB
E3 Area Governor
District International Speech Contest Winner
Eric Upchurch
Cream City Communicators Toastmasters
Division Governor of the Year
Brendon Smith, ACS, ALB
Metro Division Governor
Governor's Award
Cream City Communicators Toastmasters #739100
Kurzer Prospecting Award
Jan Ward, ACG, ALB
Reedsburg Area Club, #2780
T Award
Andy Little, DTM, ID
Waukesha, #1173
Toastmaster of the Year
Ed Thelen, DTM
Tosa/Medical Club, #5010
Top Club Newsletter
Joan Hartman
Allis Chalmers, #189
Top Club Website
Cynthia Blanchet, CC, CL
Brookfield, #7833

2011 - 2012

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Stephanie Dolejsi, ACB, ALB
Area C1
District International Speech Contest Winner
Donald Ritter, DTM
Fox Speak Toastmasters, #2533
Division Governor of the Year
Thomas McFarlin, DTM
Landmark Toastmasters, #4046
Governor's Award
Wisconsin Rapids Area Toastmasters 748800
Kurzer Prospecting Award
David Dopkins, DTM
Reedsburg Area Club, #2780
T Award
Laurie Baker, ACB, ALS
Waukesha Toastmasters, #1173
Toastmaster of the Year
Cindy Laatsch, CC
Southwest Toastmasters, #4955
Top Club Newsletter
Joe Dutkiewicz, DTM
Green Bay Yackers, #1350
Top Club Website
Vinayak Dixit, CC
Allis Chalmers Toastmasters, #189

2010 - 2011

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Jason Anderson ACS/CL
Area N-4
Distinguished District Governor
Joseph Dutkiewicz, DTM
Green Bay Yackers, #1350
District International Speech Contest Winner
Dhanashree Thangaraja
Rockwell Automation A-B Club, #3891
Division Governor of the Year
Jennifer Smith, ACB/CL
Metro Division Governor
Governor's Award
Green Bay Yackers #1350
Kurzer Prospecting Award
Andy Little, DTM
Waukesha Toastmasters, #1173
T Award
Pauline Dobson, DTM
Reedsburg Area Club, #2780
Toastmaster of the Year
Laurie Baker ACB/ALS
Waukesha Club #1173
Top Club Newsletter
Mark Hoyord, Editor
Walworth County Toastmasters Club #739102
Top Club Website
Stephanie Dolejsi
American Girl Oaktree Orators Club #755324

2009 - 2010

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Tom Carlson
Distinguished District Governor
Kathleen Wesselink, DTM
District International Speech Contest Winner
Mike Bothwell
Division Governor of the Year
Jennifer Smith, ACB/CL
Metro Division Governor
Governor's Award
Janesville 1983
Kurzer Prospecting Award
Justin Gottfreid
T Award
Jim Hughes, DTM
Toastmaster of the Year
Jim Hughes, DTM
Top Club Newsletter
Waukesha Club
Top Club Website
Janesville Club

2008 - 2009

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Diane Young
C2
Distinguished District Governor
Andrew Little, DTM
Division Governor of the Year
Rick Suydam
Northern
Governor's Award
Allis Chalmers
189
Kurzer Prospecting Award
Claude Schilling
T Award
Andy Mazzucco
Spectacle City
Toastmaster of the Year
Jim Kohli
Waukesha Toastmasters 1173
Top Club Newsletter
Terri Ballenger
Sentry Toastmasters 4596
Top Club Website
Kathy Shine
Cream City Communicators 739110

2007 - 2008

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Michael Becker
S5
District International Speech Contest Winner
Charles (Chip) Lutz
Division Governor of the Year
Rhonda Ambuel
Eastern Division
Governor's Award
Waukesha Toastmasters 1173
Kurzer Prospecting Award
Laurie Baker
Waukesha Toastmasters 1173
T Award
Ken Bjorkquist
Brookfield 7833
Toastmaster of the Year
Ken Bjorkquist
Brookfield 7833
Top Club Newsletter
Toastpoints
Sentry Toastmasters 4596
Top Club Website
Andrew Little. DTM
Waukesha 1173

2006 - 2007

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Craig Carpenter
N1
Distinguished District Governor
Paul Hunt, DTM
District International Speech Contest Winner
Rick Brunton
Division Governor of the Year
Claud Schilling, DTM
Northern Division
Governor's Award
Fond Du Lac
Kurzer Prospecting Award
Norm Maier
Brookfield Toastmasters
T Award
Charles Ebert
Toastmaster of the Year
Eilleen Studnika
Top Club Newsletter
Top Club Website
Andrew Little, DTM
Waukesha 1173

2005 - 2006

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Joe Dutkiewicz, ATMB/CL,
E2
District International Speech Contest Winner
Rick Brunton
Division Governor of the Year
Kathleen Wesselink, ATMB/CL
Northern Division
Governor's Award
Brookfield 7833
Kurzer Prospecting Award
Jerry Kurzer
T Award
Dave Dopkins ATM
Toastmaster of the Year
Dave Dopkins ATM
Top Club Newsletter
Jeff Seelig, ATMB
Landmark 4046
Top Club Website
Andrew Little. DTM
Waukesha 1173

2004 - 2005

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Rebecca Alvarado
S4
District International Speech Contest Winner
Stefan Koehler
Region V Winner
Division Governor of the Year
Kathy Shine
Southeast
Governor's Award
Fox Speak 2533
T Award
Jerry Kurzer
Toastmaster of the Year
Andrew Little
Waukesha
Top Club Newsletter
Sentry Toastmasters 4596
Top Club Website
Joseph Dutkiewicz
Green Bay Yackers 1350

2003 - 2004

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Judy Hunt
District International Speech Contest Winner
Kurt Koenig
Division Governor of the Year
Gary Alvarado
Governor's Award
Southwest Toastmasters 4955
T Award
Darlene Lightfuss
Toastmaster of the Year
Norm Maier
Top Club Newsletter
Top Club Website

2002 - 2003

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Becky Eberhardy
S2
District International Speech Contest Winner
Kevin Meyers
Division Governor of the Year
Daris McLaughlin, ATM-B
Eastern Division
Governor's Award
Reedsburg Area Toastmasters 2780
T Award
Gerald Ward, DTM
Reedsburg Area #2780
Toastmaster of the Year
Kathy Shine, ATM-B
Allis Chalmers 189
Top Club Newsletter
Top Club Website
Keynoters 3390

2001 - 2002

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Jeff Ebel
District International Speech Contest Winner
Kathy Shine
Division Governor of the Year
Kate Froemming
Governor's Award
Sheboygan 2121
T Award
Angie Warneke
Toastmaster of the Year
Daine Finnegan

2000 - 2001

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Margaret Glasgwyn
District International Speech Contest Winner
Glen Reindel
Division Governor of the Year
Dick Elliott
Governor's Award
UW – Stevens Point 6141
T Award
Wayne Breuer
Toastmaster of the Year
Cathy Anderson

1999 - 2000

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Claude Schilling
District International Speech Contest Winner
Anita Tafolla
Division Governor of the Year
Beth Southworth
Governor's Award
Tosa Medical 5010
T Award
Dennis Pinkowski
Toastmaster of the Year
Helen Beale

1998 - 1999

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Claude Schilling, Ed Reid
Distinguished District Governor
Pat Akey, DTM
District International Speech Contest Winner
Rick Brunton
Region V Winner
Division Governor of the Year
Judy Bauer
Governor's Award
Toastmasters 2
3577
T Award
Mike Zelm
Toastmaster of the Year
Justin Gottfreid

1997 - 1998

Award Recipient Club / Area / Division
Area Governor of the Year
Judy Bauer
District International Speech Contest Winner
Rick Brunton
Region V Winner
Governor's Award
Rac-Pac 5297
T Award
Justin Gottfried
Toastmaster of the Year
Dick Hawley

1996 - 1997

Award Recipient Club / Area / Division
District International Speech Contest Winner
Allen Lippart
Governor's Award
Stevens Point/Plover 570
T Award
Barb Schuppe
Toastmaster of the Year
Gary Allen

1995 - 1996

Award Recipient Club / Area / Division
Distinguished District Governor
Helen Beale, DTM
District International Speech Contest Winner
Rick Brunton
T Award
John Wallace

1994 - 1995

Award Recipient Club / Area / Division
Distinguished District Governor
Dick Koehler, DTM
District International Speech Contest Winner
Gerald Ward
Reedsburg Area #2780
T Award

1993 - 1994

Award Recipient Club / Area / Division
Distinguished District Governor
Justin Gottfeid
T Award
Dick Hawley
Toastmaster of the Year
Gerald Ward, ATM-B
Reedsburg Area #2780