Hall of Fame

District 35 Hall of Fame is a list of all the awards given by the district each year.

Year Award Recipient Club/Area/Division
2016-2017 District International Speech Contest Winner David Letkiewicz North Shore Badgers Toastmasters
2016-1027 Top Club Newsletter Thriving Communicators 1845206
2016-2017 Top Club Website (tie) Cream City Communicators 739100
Uptowner Toastmaster Club 1159
2016-2017 Top Club Social Media Cream City Communicatorsy 739100
2016-2017 District Director’s Award Kenosha Toastmasters 1293995
2016-2017 Division Director of the Year Theresa Flynn, DTM Division D
2016-2017 Area Director of the Year Rozaline Janci, ACS/ALB F1
2016-2017 Toastmaster of the Year Kris Pool, DTM
2016-2017 T Award Thoams McFarlin, DTM
2016-2017 Kurzer Prospecting Award Laura Croft, DTM
2015-2016 District International Speech Contest Winner David Letkiewicz North Shore Badgers Toastmasters
2015-2016 Top Club Newsletter Waukesha Toastmasters 1173
2015-2016 Top Club Website Cream City Communicators 739100
2015-2016 Top Club Social Media Cream City Communicators 739100
2015-2016 District Director’s Award Chippewa Valley Toastmasters 6173
2015-2016 Division Director of the Year Julia Boss, ACS/ALB Metro Division
2015-2016 Area Director of the Year Theresa Flynn, ACB/ALB S4
2015-2016 Toastmaster of the Year Nancy McCulley, ACB/ALB
2015-2016 T Award Jeff Ebel, DTM
2015-2016 Kurzer Prospecting Award Kathy Shine, DTM
2014-2015 Area Governor of the Year Therese Miller, ACS/ALB S2
2014-2015 District International Speech Contest Winner Michael Frohna
2014-2015 Division Governor of the Year Barbara Weisenberger, DTM Northern Division
2014-2015 Governors Award Reedsburg Club 2780
2014-2015 Kurzer Prospecting Award Kris Pool
2014-2015 T-Award Charlie Stevens, ATM/CL
2014-2015 Toastmaster of the Year Keith Cumiskey, DTM
2014-2015 Top Club Newsletter Becky Schmidt Keynoters Club 3390
2014-2015 Top Club Website Menomonee Falls Club 1188276
2013-2014 Area Governor of the Year Barbara Weisenberger N2
2013-2014 District International Speech Contest Winner Jim Homan Brookfield Toastmasters
2013-2014 Division Governor of the Year Cindy Laatsch, CC Metro Division
2013-2014 Governors Award Oconomowoc Club 834
2013-2014 Kurzer Prospecting Award Jerry Ward, DTM Reedsburg Club 2780
2013-2014 T-Award Judy Bauer, DTM
2013-2014 Toastmaster of the Year Joe Dutkiewicz, DTM
2013-2014 Top Club Newsletter Juliet Kosarzycki Manitalkers
2013-2014 Top Club Website Kathy Shine, DTM Cream City Communicators Toastmasters
2012-2013 Area Governor of the Year Lisa Bosquez, ACS, ALB E3 Area Governor
2012-2013 District International Speech Contest Winner Eric Upchurch Cream City Communicators Toastmasters
2012-2013 Division Governor of the Year Brendon Smith, ACS, ALB Metro Division Governor
2012-2013 Governors Award Cream City Communicators Toastmasters #739100
2012-2013 Kurzer Prospecting Award Jan Ward, ACG, ALB Reedsburg Area Club, #2780
2012-2013 T-Award Andy Little, DTM, ID Waukesha, #1173
2012-2013 Toastmaster of the Year Ed Thelen, DTM Tosa/Medical Club, #5010
2012-2013 Top Club Newsletter Joan Hartman Allis Chalmers, #189
2012-2013 Top Club Website Cynthia Blanchet, CC, CL Brookfield, #7833
2011-2012 Area Governor of the Year Stephanie Dolejsi, ACB, ALB Area C1
2011-2012 District International Speech Contest Winner Donald Ritter, DTM Fox Speak Toastmasters, #2533
2011-2012 Division Governor of the Year Thomas McFarlin, DTM Landmark Toastmasters, #4046
2011-2012 Governors Award Wisconsin Rapids Area Toastmasters 748800
2011-2012 Kurzer Prospecting Award David Dopkins, DTM Reedsburg Area Club, #2780
2011-2012 T-Award Laurie Baker, ACB, ALS Waukesha Toastmasters, #1173
2011-2012 Toastmaster of the Year Cindy Laatsch, CC Southwest Toastmasters, #4955
2011-2012 Top Club Newsletter Joe Dutkiewicz, DTM Green Bay Yackers, #1350
2011-2012 Top Club Website Vinayak Dixit, CC Allis Chalmers Toastmasters, #189
2010-2011 Area Governor of the Year Jason Anderson ACS/CL Area N-4
2010-2011 Distinguished District Governor Joseph Dutkiewicz, DTM Green Bay Yackers, #1350
2010-2011 District International Speech Contest Winner Dhanashree Thangaraja Rockwell Automation A-B Club, #3891
2010-2011 Division Governor of the Year Jennifer Smith, ACB/CL Metro Division Governor
2010-2011 Governors Award Green Bay Yackers #1350
2010-2011 Kurzer Prospecting Award Andy Little, DTM Waukesha Toastmasters, #1173
2010-2011 T-Award Pauline Dobson, DTM Reedsburg Area Club, #2780
2010-2011 Toastmaster of the Year Laurie Baker ACB/ALS Waukesha Club #1173
2010-2011 Top Club Newsletter Mark Hoyord, Editor Walworth County Toastmasters Club #739102
2010-2011 Top Club Website Stephanie Dolejsi American Girl Oaktree Orators Club #755324
2009-2010 Distinguished District Governor Kathleen Wesselink, DTM
2009-2010 Division Governor of the Year Jennifer Smith, ACB/CL Metro Division Governor
2009-2010 T-Award Jim Hughes, DTM
2008-2009 Area Governor of the Year Diane Young C2
2008-2009 Distinguished District Governor Andrew Little, DTM
2008-2009 Division Governor of the Year Rick Suydam Northern
2008-2009 Governors Award Allis Chalmers 189
2008-2009 Kurzer Prospecting Award Claude Schilling
2008-2009 T-Award Andy Mazzucco Spectacle City
2008-2009 Toastmaster of the Year Jim Kohli Waukesha Toastmasters 1173
2008-2009 Top Club Newsletter Terri Ballenger Sentry Toastmasters 4596
2008-2009 Top Club Website Kathy Shine Cream City Communicators 739110
2007-2008 Area Governor of the Year Michael Becker S5
2007-2008 District International Speech Contest Winner Charles (Chip) Lutz
2007-2008 Division Governor of the Year Rhonda Ambuel Eastern Division
2007-2008 Governors Award Waukesha Toastmasters 1173
2007-2008 Kurzer Prospecting Award Laurie Baker Waukesha Toastmasters 1173
2007-2008 T-Award Ken Bjorkquist Brookfield 7833
2007-2008 Toastmaster of the Year Ken Bjorkquist Brookfield 7833
2007-2008 Top Club Newsletter Toastpoints Sentry Toastmasters 4596
2007-2008 Top Club Website Andrew Little. DTM Waukesha 1173
2006-2007 Area Governor of the Year Craig Carpenter N1
2006-2007 Distinguished District Governor Paul Hunt, DTM
2006-2007 District International Speech Contest Winner Rick Brunton
2006-2007 Division Governor of the Year Claud Schilling, DTM Norther Division
2006-2007 Governors Award Fond Du Lac
2006-2007 Kurzer Prospecting Award Norm Maier Brookfield Toastmasters
2006-2007 T-Award Charles Ebert
2006-2007 Toastmaster of the Year Eilleen Studnika
2006-2007 Top Club Newsletter
2006-2007 Top Club Website Andrew Little, DTM Waukesha 1173
2005-2006 Area Governor of the Year Joe Dutkiewicz, ATMB/CL, E2
2005-2006 District International Speech Contest Winner Rick Brunton
2005-2006 Division Governor of the Year Kathleen Wesselink, ATMB/CL Northern Division
2005-2006 Governors Award Brookfield 7833
2005-2006 Kurzer Prospecting Award Jerry Kurzer
2005-2006 T-Award Dave Dopkins ATM
2005-2006 Toastmaster of the Year Dave Dopkins ATM
2005-2006 Top Club Newsletter Jeff Seelig, ATMB Landmark 4046
2005-2006 Top Club Website Andrew Little, DTM Waukesha 1173
2004-2005 Area Governor of the Year Rebecca Alvarado S4
2004-2005 District International Speech Contest Winner Stefan Koehler Region V Winner
2004-2005 Division Governor of the Year Kathy Shine Southeast
2004-2005 Governors Award Fox Speak 2533
2004-2005 T-Award Jerry Kurzer
2004-2005 Toastmaster of the Year Andrew Little Waukesha
2004-2005 Top Club Newsletter Sentry Toastmasters 4596
2004-2005 Top Club Website Joseph Dutkiewicz Green Bay Yackers 1350
2003-2004 Area Governor of the Year Judy Hunt
2003-2004 District International Speech Contest Winner Kurt Koenig
2003-2004 Division Governor of the Year Gary Alvarado
2003-2004 Governors Award Southwest Toastmasters 4955
2003-2004 T-Award Darlene Lightfuss
2003-2004 Toastmaster of the Year Norm Maier
2003-2004 Top Club Newsletter
2003-2004 Top Club Website
2002-2003 Area Governor of the Year Becky Eberhardy S2
2002-2003 District International Speech Contest Winner Kevin Meyers
2002-2003 Division Governor of the Year Daris McLaughlin, ATM-B Eastern Division
2002-2003 Governors Award Reedsburg Area Toastmasters 2780
2002-2003 T-Award Gerald Ward, DTM Reedsburg Area #2780
2002-2003 Toastmaster of the Year Kathy Shine, ATM-B Allis Chalmers 189
2002-2003 Top Club Newsletter
2002-2003 Top Club Website Keynoters 3390
2001-2002 Area Governor of the Year Jeff Ebel
2001-2002 District International Speech Contest Winner Kathy Shine
2001-2002 Division Governor of the Year Kate Froemming
2001-2002 Governors Award Sheboygan 2121
2001-2002 T-Award Angie Warneke
2001-2002 Toastmaster of the Year Daine Finnegan
2000-2001 Area Governor of the Year Margaret Glasgwyn
2000-2001 District International Speech Contest Winner Glen Reindel
2000-2001 Division Governor of the Year Dick Elliott
2000-2001 Governors Award UW – Stevens Point 6141
2000-2001 T-Award Wayne Breuer
2000-2001 Toastmaster of the Year Cathy Anderson
1999-2000 Area Governor of the Year Claude Schilling
1999-2000 District International Speech Contest Winner Anita Tafolla
1999-2000 Division Governor of the Year Beth Southworth
1999-2000 Governors Award Tosa Medical 5010
1999-2000 T-Award Dennis Pinkowski
1999-2000 Toastmaster of the Year Helen Beale
1998-1999 Area Governor of the Year Jeanne Krutza
1998-1999 Area Governor of the Year Ed Reid
1998-1999 Distinguished District Governor Pat Akey, DTM
1998-1999 District International Speech Contest Winner Rick Brunton Region V Winner
1998-1999 Division Governor of the Year Judy Bauer
1998-1999 Governors Award Toastmasters 2 3577
1998-1999 T-Award Mike Zelm
1998-1999 Toastmaster of the Year Justin Gottfreid
1997-1998 Area Governor of the Year Judy Bauer
1997-1998 District International Speech Contest Winner Rick Brunton Region V Winner
1997-1998 Governors Award Rac-Pac 5297
1997-1998 T-Award Justin Gottfried
1997-1998 Toastmaster of the Year Dick Hawley
1996-1997 District International Speech Contest Winner Allen Lippart
1996-1997 Governors Award Stevens Point/Plover 570
1996-1997 T-Award Barb Schuppe
1996-1997 Toastmaster of the Year Gary Allen
1995-1996 Distinguished District Governor Helen Beale, DTM
1995-1996 District International Speech Contest Winner Rick Brunton
1995-1996 T-Award John Wallace
1994-1995 Distinguished District Governor Dick Koehler, DTM
1994-1995 District International Speech Contest Winner Gerald Ward Reedsburg Area #2780
1994-1995 T-Award
1993-1994 Distinguished District Governor Justin Gottfeid
1993-1994 T-Award Dick Hawley
1993-1994 Toastmaster of the Year Gerald Ward, ATM-B Reedsburg Area #2780
1992-1993 T-Award Ellen Starke
1991-1992 Presidents Citation Dennis Pinkowski, DTM
1991-1992 T-Award Harvey Hoernke
1990-1991 Area Governor of the Year Gerald Ward, ATM Reedsburg Area #2780
1990-1991 T-Award
1989-1990 T-Award Jerry Starke
1988-1989 Distinguished District Governor Dick Hawley, DTM
1988-1989 T-Award Edmund Schrang
1987-1988 District International Speech Contest Winner Jerry Starke Region V Winner, World Champion
1987-1988 T-Award
1986-1987 T-Award Everil Quist
1985-1986 Distinguished District Governor Fran Weaver, DTM
1985-1986 Presidents Citation Everill Quist, DTM
1985-1986 T-Award June Weeks
1984-1985 Distinguished District Governor Dennis Pinkowski, DTM
1984-1985 Presidents Citation Joe Partington, DTM
1984-1985 T-Award Dave Wegner
1983-1984 Distinguished District Governor Harvey Hoernke, DTM
1983-1984 District International Speech Contest Winner Anita Tafolla Region V Winner
1983-1984 Presidents Citation Jerry Starke, DTM
1983-1984 T-Award
1982-1983 Distinguished District Governor Jerry Starke, DTM
1982-1983 Presidents Citation Earl Moss, DTM
1982-1983 T-Award Tom Rozga
1981-1982 Presidents Citation Edmund Schrang, DTM
1981-1982 T-Award Norm Maier
1980-1981 Distinguished District Governor Edmund Schrang, DTM
1980-1981 T-Award Jim Sauer
1979-1980 Distinguished District Governor Tom Rozga, DTM
1979-1980 District International Speech Contest Winner Matin Paskov Region V Winner
1979-1980 Presidents Citation John Turck
1979-1980 T-Award
1978-1979 T-Award Dick Seelig
1977-1978 T-Award Dik Buntrock
1976-1977 T-Award Earl Moss
1975-1976 T-Award Robert Buerki
1974-1975 T-Award Don Costello
1973-1974 T-Award
1972-1973 T-Award Milan Horvath
1971-1972 District International Speech Contest Winner Jerry Starkey Region V Winner
1971-1972 T-Award
1970-1971 Distinguished District Governor Terry Wunch
1970-1971 T-Award
1969-1970 International President Ralph (Bud) Howland
1969-1970 T-Award
1968-1969 T-Award Deo Kingsley
1968-1969 District 35 Governor Milan Horvatte
1967-1968 T-Award
1967-1968 District 35 Governor Art Garvey
1966-1967 District 35 Governor Robert Last, Sr.
1966-1967 T-Award
1965-1966 District 35 Governor Everett Watson
1965-1966 T-Award
1964-1965 T-Award
1964-1965 District 35 Governor William Schilling
1963-1964 T-Award John Turck
1963-1964 District 35 Governor Gorge Kingsley
1962-1963 International President Frank Spangler
1962-1963 T-Award Ralph Howland
1961-1962 T-Award
1961-1962 District 35 Governor Gordon Groseth
1960-1961 T-Award
1960-1961 District 35 Governor Richard Garde
1959-1960 T-Award
1958-1959 T-Award Frank Spangler
1957-1958 District 35 Governor Dr. V.W. Straacke
1956-1957 District 35 Governor Dr. Ralph Everson
1956-1958 International Director Frank Spangler
1955-1956 District 35 Governor Frank Spangler
1954-1955 District 35 Governor B.S. Zimmermann
1953-1954 District 35 Governor Chester Hagen
1952-1953 1st District 35 Governor Clifford Teuchert